Hotely Moskva, Rusko

  • Moskva - hotely vždy za najlepšiu cenu
  • Moskva ponúka tiež lacné penzióny a hostely
  • Rezervujte za skvelú cenu!
Načítava sa
Ukázať ďalšie hotely
Hotely v: Moskva

Moskva vám vyrazí dych: Zimou, kontrastmi aj absurdnosťou

Také tie typické frázičky „nič nie je nemožné“ a „krajina neobmedzených možností“ dostávajú v Moskve úplne iný rozmer. Človek by povedal, že až groteskný. Lebo kde inde nájdete na križovatke stáť nové nablýskané Porsche a 30 ročnú starú Ladu vedľa seba? Alebo kde na jednej ulici nájdete luxusný hotel s portýrom a o pár metrov ďalej hostel, v ktorom musíte vyjsť na chodbu, keď si chcete obliecť kabát? Moskva je mesto kontrastov. Hlavné mesto Ruska, najväčšie mesto Európy, kde sa vám oplatí dobre obliecť, lebo priemerná ročná teplota tu je 5,4°C. A nie, nie je to kvôli mrazivým zimám, je to hlavne kvôli chladným letám. Záleží na vás, ako sa návštevu Moskvy rozhodnete poňať. Či budete pozerať iba na jej peknú tvár, alebo vezmete ohľad aj na temnú minulosť a absurdné situácie, z ktorých budete mať pobavený úsmev na tvári. Tak či onak je tu veľa miest, ktoré vám vyrazia dych. Našťastie pozitívne. Ktoré to sú?

MIESTA, KTORÉ POZNÁTE PODĽA NÁZVU

Je zaujímavé, koľko miest, ktoré spoznáte okamžite podľa názvu, je v Moskve a viete si ich predstaviť, hoci ste ich nikdy nenavštívili. Jedným z tých najznámejších je Červené námestie. Pri toľkej červenej farbe, ktorú tu uvidíte, by bola škoda hovoriť o centre Moskvy. Je to jej srdce plné typickej ruskej architektúry. Zo západnej strany je obrnené kremeľskými hradbami (ďalšie miesto, ktoré pozná každý) a na východe objavíte najväčší obchodný dom v Rusku - Gosudarstvennyj Universaľnyj Magazin alebo GUM. Keby ste mali moc a mohli rozhodnúť o tom, ako budú vyzerať obchodné domy na Slovensku, vyzerali by asi takto. Architektovo majstrovstvo sa nezaprie. A konečne najznámejšia moskovská stavba – Chrám Vasila Blaženého. Rozprávková budova, o ktorej si budete myslieť, že nemôže byť ani skutočná. Farebné strechy pripomínajúce točenú zmrzlinu na pekných „kornútkoch“ z červenej tehly. Aj takto roztomilo vyzerá Moskva. Hľadáte ubytovanie v centre? Nájdete tu prevažne luxusné hotely ako Four Seasons. Hľadajte dôsledne a objavíte aj lacné a príjemné miesta ako hostel O'hostel.

Na Červenom námestí je situované aj známe Mauzóleum Vladimira Iľjiča Lenina, kde je vystavené zabalzamované telo autora výroku: „Učiť sa, učiť sa, učiť.“ Vidieť ho môžete zadarmo, takže sa pripravte na rad dlhší ako na banány za socializmu. Rozhodli ste sa ísť do Kremľa aj bez Lenina? Namierte si to na most ponad rieku Moskva, z ktorého budete mať na ohradené centrum skvelý výhľad. Už z diaľky uvidíte 98-metrovú sochu Petra Veľkého, ktorá pripomína 300. výročie ruského námorníctva. Čo na vás čaká za červenými hradbami Kremľa? Pred bránami vstupné a za nimi úrad ruského prezidenta a prísne bezpečnostné opatrenia. Kremeľským srdcom je Chrámové námestie, na ktorom je 20-tonový a 6-metrový zvon Car kolokol, ktorý však nikdy nezvonil. Kontrasty a absurdity sú v Moskve bežné – mať najväčší zvon na svete, no nikdy ho nenechať zazvoniť. Okrem zvonu, ktorý nezvoní, je tu aj komplex chrámov a kostolov. Najznámejší z nich je Chrám zosnutia Presvätej Bohorodičky. Ďalší obor, ktorý chráni Kremeľ, je Cárske delo. Takmer 40 ton železa a 890 mm kaliber. Môžte si tipnúť, koľkokrát sa z neho strieľalo. Presne nulakrát.

VEĽKÁ NÁDHERA V MOSKVE

Povedať o Moskve, že nie je pekná, by bolo prinajmenšom trúfalé a prinajhoršom na pár týždňov prác v ruskej tajge. Aj keby ste si to pred jej návštevou mysleli a Kremeľ s Červeným námestím vás ešte nestihli presvedčiť o opaku, Boľšoj teatr to dokáže. Je to jedno z najkrajších divadiel sveta, o ktorého pódiu sníva každá ruská baletka, herečka či speváčka. Je to najväčšie divadlo nielen v Moskve, ale v celom Rusku. Najväčším moskovským pravoslávnym chrámom je Chrám Krista Spasiteľa. Hoci vyzerá menej rozprávkovo ako Chrám Vasila Blaženého, o to je viac charizmatickejší. Ďalšiu veľkú nádheru zažijete v metre. Áno, čítate dobre. Aj v takom priestore, akým je metro, môžete nájsť niečo fascinujúce. Moskva má jednu z najkrajších podzemných dráh na svete. Veľkou výhodou je, že lístok nie je časovo obmedzený, takže si môžete pozrieť toľko zástavok moskovského metra, koľko len chcete. Najkrajšími sú určite Majakovskaja, Kijevskaja či Bělorusskaja.

Arbat sa stala známou ulicou aj vďaka tomu, že tu žili a tvorili známi ľudia. Vrana k vrane sadá, známy známeho si hľadá. S ulicou Arbat sú spojené také mená ako Puškin, Gogoľ či Gorkij. Tieto slávne osobnosti a hlavne ich tvorbu si tu uctievajú pomníky a z ich domov sú dnes múzeá. Múzeum možno nie je ten správny výraz, pretože sú to stále ich domovy v takej podobe, ako naozaj vyzerali v dobe, keď ich majitelia tvorili najznámejšie diela. Čiže je to skôr skanzen ich života a tvorby. Chcete si nájsť ubytovanie v tejto štvrti a nájsť múzu, ktorá kopala týchto spisovateľov? Hotely tu opäť kontrastujú. Nájdete tu luxusný hotel Russo Balt, ale aj lacné izby v hoteli Landmark City. Neďaleko odtiaľto sa týči aj spomienka na Stalina, 171-metrový hotel Ukrajina postavený v socialistickom realizme, ktorý pripomína skôr tučný mrakodrap na Wallstreet ako stavbu v Moskve. Chcete aspoň nachvíľu nájsť útočisko pred vírom veľkomesta? Zájdite do parku Gorky - mix zeleného a zábavného parku. Ruské koleso nesmie chýbať a tiež nechýba ani jazero, horská dráha či kvetinové záhony. Moskva má aj takéto netypické miesta.

EŠTE VLÁDZETE? POZRITE SA AJ SEM

Vidieť všetko, čo chcete, v 12-miliónovom meste nie je tak celkom jednoduché. No dobre, je to poriadne náročné a stojí to veľa síl. Ostali vám ešte nejaké? Určite sa v Moskve pozrite aj na najväčšiu univerzitu v Rusku. Lomonosovova univerzita je obrovský komplex približne 50 budov, ktorý je domovom viac ako 40 katedier. Ak je tu niečo majestátne a obrovských rozmerov, je to práve táto univerzita. Ešte stále máte dosť síl? Navštívte Štátnu Tretiakovskú galériu. Viac ako 170-tisíc obrazov prevažne ruských maliarov zdobí steny tejto moskovskej galérie. Rusi boli vždy tak trochu megalomani a toto je jeden z dôkazov. Nemusíte byť ani najväčším milovníkom umenia, aby vás táto zbierka obrazov dostala. Chcete vidieť, ako vyzerá Moskva z diaľky a z výšky? Urobte si výlet na Vrabčie hory. V moskovskom lesoparku vás objíme príroda a vy si budete môcť konečne poriadne vydýchnuť.

Nemáte radi plánovanie a radšej sa na návšteve cudzích miest túlate uličkami? Moskva nie je ideálnym miestom pre bezcieľne potulovanie sa. Na to je príliš veľká. Aby ste si užili svoj moskovský výlet, naplánujte si dopodrobna to, čo chcete vidieť. Potom tu zažijete naozaj pekné chvíle. Vidieť naživo Kremeľ, Boľšoj Teatr a Červené námestie je ako konečne vidieť film, o ktorom vám už desiatky rokov všetci rozprávajú – obrovská udalosť a veľká úľava. Pripravte sa však aj na to, že sa tu stretnete s absurdnými zážitkami. Niektoré vás rozčarujú, iné pobavia. Majte však vždy napamäti, že Rusko je krajina neobmedzených možností. A tak si váš výlet do Moskvy neobmedzene užite. A predtým, ako vycestujete, sa naučte azbuku. Aspoň trochu. Zíde sa vám.

Cenový rozsah

od ‎5 €do ‎7 410 €