Hotely Siena, Taliansko

  • Siena - hotely vždy za najlepšiu cenu
  • Siena ponúka tiež lacné penzióny a hostely
  • Rezervujte za skvelú cenu!
Načítava sa
Ukázať ďalšie hotely
Hotely v: Siena

Siena: Stredoveká brána toskánskeho vidieka

Ak chcete vidieť jedno z najkrajších stredovekých miest minimálne v Taliansku a tým pádom aj v Európe, nemusíte zostrojiť žiaden časostroj. Stačí vám navštíviť Sienu, ktorú v synonymickom slovníku nájdete na prvom mieste pri slovo „stredoveký“. Celé historické centrum tohto krásneho toskánskeho mesta je od roku 1995 zapísané v zozname UNESCO a úplne právom. V minulosti Siena bojovala s Florenciou o hlavný vplyv v Toskánsku. Dnes sa nekonečné vojny preniesli iba do vnútorných bitiek turistov, ktorí sa nedokážu rozhodnúť, ktoré z nich je krajšie. Napriek tomu, že tu žije 55-tisíc obyvateľov, v meste sa stále niečo deje, prinajmenšom turisti obdivujú pamiatky. Čo by ste mali v tejto toskánskej kráske vidieť, kam môžete ísť, keď chcete ochutnať nefalšované Toskánsko a kde nájdete lacné ubytovanie? Tieto riadky s tým žiadne tajomstvo robiť nebudú.

HISTORICKÉ CENTRUM ZA HRADBAMI

Ako to už v Taliansku býva zvykom, do centra mesta sa vchádza veľkými bránami, ktoré boli súčasťou hradieb. Siena nie je výnimkou a v historickom centre sa ocitnete, ak prejdete jednou z piatich takýchto brán. Dobrým začiatočným miestom, z ktorého sa môžete vydať na všetky strany, je námestie Piazza del Campo. Jedno z najväčších stredovekých námestí na svete je známe hlavne svojím tvarom mušle. Dominantou námestia je červená radnica s 88-metrovou vežou Mangia, ktorá je treťou najvyššou v Taliansku a na vrchol sa dostanete po 400 schodoch. Toto námestie sa dvakrát ročne mení na dostihovú dráhu. Každý rok sa 2. júla a 16. augusta na námestí predstaví 10 koňov a rovnaký počet džokejov. Il Palio, ako sa tieto preteky volajú, je veľkým lákadlom a sledujú ho tisíce ľudí, preto je lepšie, ak si v tomto období rezervujte penzión či hotel vopred. Najlepšie s balkónom smerujúcim na toto námestie. Okrem toho na Piazza del Campo je aj veľmi pekná fontána Gaia, ktorá nie je o nič menej čarovná ako Di Trevi v Ríme.

A kam nasmerovať svoj vnútorný kompas ďalej? Určite ku Duomo di Siena, katedrála z 13. storočia je určite najvýraznejšou architektonickou pamiatkou. Sochy, ornamenty, fresky, ale aj chrliče sú jasným znakom, že ste správne. Neuveriteľná stavba, pre niektorých trochu gýčová, pre iných rozprávkovo čarovná. Nech sa zaradíte do ktorejkoľvek skupiny, určite sa na ňu choďte pozrieť. Interiér katedrály patrí k miestam, ktoré musíte tiež navštíviť, čierno-biele piliere a krásna kupola sú veľkým lákadlom a to tu ešte na vás čaká Piccolominiho knižnica, v ktorej vás viac ako samotné knihy zaujme vyzdobený strop a fresky na stenách. Ak hľadáte ubytovanie v centre mesta, určite skúste príjemný penzión Casa Laura. Radi si potrpíte na luxus a chcete niečo extra? Potom Grand Hotel Continental je pre vás ako stvorený, päť hviezdičiek a wellness hovoria jasnou rečou. V prípade, že by ste chceli niečo lacné, hostel Yha Ostello di Siena Guidoriccio je pre vás úplne vhodný. Nie je to žiadna robotnícka ubytovňa a budete sa tu cítiť príjemne.

CHOĎTE ĎALEJ ZA HISTORICKOU STOPOU

Keď už ste v meste, ktoré dýcha stredovekom, bola by škoda, keby ste to odbavili iba tými hlavnými pamiatkami, potom zapichli do nejakej kaviarne a tam si dali poriadnu taliansku siestu. Čakajú tu na vás ďalšie lákavé a hlavne architektonicky zaujímavé pamiatky. Jednou z nich je aj pevnosť Fortezza Medicea. Stavba zo 16. storočia sa nesie v typickom sienskom štýle – je postavená z oranžovej tehly a vo vnútri nájdete aj amfiteáter, ktorý hostí rôzne slávnosti, festivaly či hudobné predstavenia. V podobnom štýle je postavený aj charizmatický dom Casa di Santa Caterina. Upútajú vás na ňom hlavne dve veci – pekné nádvorie s arkádami, ale aj vnútorná kaplnka. Zaujímavosťou, ktorú tak ľahko neuvidíte, je, že sv. Katarína sa v tomto dome narodila a aj žila. Len neďaleko odtiaľ je Bazilika sv. Dominika, ktorá bola založená pôvodne ako kláštor a až v 13. storočí sa zmenila na baziliku. A práve tu nájdete kaplnku venovanú susedke odvedľa – sv. Kataríne. Bazilika, rovnako ako aj celá Siena, je vybudovaná v pomerne náročnom hornatom teréne, čo len svedčí o tom, že Taliani boli skvelí stavitelia, sem-tam im niečo ušlo ako v Pise, ale nakoniec z toho vyťažili aj tak body vo svoj prospech.

Výborným spôsobom, ako spoznať históriu Sieny a jej mentalitu, je ponoriť sa do tajomstiev múzeí. Môžete sa ponoriť aj do fontány Gaia. To vás však skôr schladí. Jedným z najobľúbenejších múzeí je Museo Civico na Piazza il Campo. Čo tu nájdete? Prevažne obrazy, ktoré podrobne mapujú históriu Sieny a aj vďaka nim môžete pochopiť, prečo boli vzťahy medzi Florenciou a Sienou také napäté. Ďalším z tých múzeí, ktoré majú niečo do seba, je Museo dell'Opera Metropolitana. Je zaujímavé už len tým, že ho nájdete v sienskej katedrále. Expozícia pozostáva hlavne zo sôch, vitráží či fresiek z dielne Duccia a Donatella. A ako osviežujúci bonus – odtiaľto máte krásny výhľad na Sienu. A keby ste mali už dosť uzatvoreného priestoru, choďte sa prechádzať čarovnými uličkami. Veľmi pekná štvrť je v okolí Baziliky sv. Márie. Čarovná je ulica Via S. Pietro, ale aj tie, ktoré sa kľukatia okolo Kostola sv. Františka.

UROBTE SI VÝLET, OCHUTNAJTE VÍNO, UŽÍVAJTE SI ŽIVOT

Lebo hlavne o tom je Toskánsko, zbaliť si chutný sendvič, ešte chutnejšie víno, odviezť sa autom niekam za mesto a urobiť si piknik. Juhovýchodná časť Sieny, Crete Senesi, je na toto ako stvorená – zelené polia lemované prašnými cestami, sem-tam nejaký cyprus, typický farmársky dom a chuť slobody. Ak si chcete urobiť menší výlet, vydajte sa do dedinky Asciano. Malá, stará, šarmantná a so skvelým vínom, ktoré si môžete vychutnať v roztomilej reštaurácii Amor Divino. Ak máte chuť na väčší výlet, za návštevu stojí Florencia. 75 kilometrov autom zvládnete za hodinku a ak vás toto historické mesto dostane, prenajmite si tu nejaký hotel či apartmán a spoznajte históriu mesta, ktoré so Sienou tak dlho súperilo o vplyv. Ďalším skvelým výletom je Chianti, mestečko, od ktorého je Siena vzdialená približne polhodiny autom a je vychýrené svojimi ochutnávkami vína.

Malé, útulné, vždy je tu čo robiť, s atmosférou, plné života vďaka univerzite, ale aj plné pokojných miest vďaka množstvu parkov. Presne taká je Siena, toskánske mestečko, ktoré je živým príkladom, že stredovek sa dožil aj 21. storočia a nestratil nič zo svojej krásy. Akurát tí ľudia už nenosia brnenia a meče, iba niekedy, keď si to slávnosti vyžiadajú. Ak chcete navštíviť mesto, v ktorom je zablúdiť radosť a z ktorého je to len kúsok na toskánsky vidiek, práve ste ho našli.

Cenový rozsah

od ‎29 €do ‎580 €