Hotely, Dublin (Írsko, Írsko)

Načítava sa

Hotely, Dublin

Nájdite úžasné lacné hotely v destinácii Dublin, Írsko. Vyhľadávajte a porovnávajte ceny ponúk ubytovania v počte a nájdite veľmi nízke ceny na lokalite trivago.

  • Dublin - hotely vždy za najlepšiu cenu
  • Dublin ponúka tiež lacné penzióny a hostely
  • Rezervujte za skvelú cenu!

Dublin: Koľko tajomstiev sa vám tu podarí objaviť?

Keď sa povie Írsko, čo vám napadne ako prvé? Zelená, leprikoni, štvorlístok, kotly plné zlata, whiskey či Guinness? Správne. A čo z toho nájdete v Dubline? Rozhodne Guinness a whiskey. Aj tá zeleň tu je a keď vám írske pivo zachutí, možno natrafíte aj na leprikona s kotlom zlata. Hlavné mesto Írska dostalo svoje meno podľa vikingskej a keltskej osady, ktorá sa nachádzala na dnešnom území Dublinu v 10. storočí. Vikingská osada sa volala An Dubh Linn, z čoho neskôr vznikol Dublin a keltská osada sa volala Áth Cliath. Aj preto sa Dublinu po írsky nepovie inak ako Baile Átha Cliath. Krátku históriu najväčšieho írskeho mesta už poznáte a teraz sa zoznámite s tým, čo musíte vidieť, kam nasmerovať svoje nohy za veľkými parádami, kde zoženiete lacné ubytovanie, ale aj dobré jedlo. Ste pripravený?

SPOZNAJTE HISTORICKÉ CENTRUM

Prvá historická zmienka spomína Dublin už v roku 140 a to je taká drobná nápoveda, že tu nenájdete iba moderné budovy, novučičké hotely a bezpohlavnú architektúru. Katedrála sv. Patrika je najväčšou katedrálou v Írsku a bola vybudovaná koncom 12. storočia. Síce prešla odvtedy množstvom rekonštrukcií a dnes nosí na sebe gotický oblek, históriu z nej cítite už na diaľku. So svojou 43-metrovou vežou nepatrí ani zďaleka medzi najvyššie na svete, no so svojou klenbou patrí medzi tie najkrajšie v celom Írsku. A ak už ste začali s tými katedrálami, pokračujte ďalšou – Christ Church si vás získa aj vtedy, keď je vaším jediným náboženstvom viera v špagetové monštrum. Táto katedrála je dokonca staršia ako tá sv. Patrika. Bola postavená okolo roku 1030. Aké ďalšie architektonické chuťovky vám centrum mesta ponúka? Z Christ Church to máte k dublinskému hradu približne 3 minúty pešo. Nenechajte sa oklamať a sklamať názvom. Hoci sa to volá „hrad“, typický slovenský hrad to ani zďaleka nepripomína. No, keď si odmyslíte tento názov, nadrozmerná figúrka kamennej veže zo šachovnice vás rozhodne nesklame. Veľmi pekná a veľká „figúrka“. A čo ubytovanie v centre? V tesnej blízkosti Christ Church sídli v romantickej červenej budove obľúbený hotel The Dawson, kde vás poteší aj wellness. Ďalšou dobrou možnosťou, je prenajať si apartmán v Staycity.

A čo ďalej? Určite nevynechajte návštevu Trinity College. Prečo by ste mali chodiť na nejakú univerzitu? Pretože jej areál je oázou pokoja. Hlavne cez víkend, keď tu nie sú študenti. Okrem typických írskych budov a parku tu na vás čaká aj výnimočná knižnica. Najzaujímavejšími sú rozhodne dve atrakcie. Na prízemí je hlavnou hviezdou Book of Kells, iluminovaný rukopis z 9. storočia a na poschodí je to Dlhá miestnosť, v ktorej nájdete viac ako 200-tisíc kníh. Prečo dlhá? Pretože meria takmer 65 metrov a atmosféru by ste si vychutnali, hoci by ste nevedeli čítať. Dublin má aj ďalšiu zaujímavú budovu, ktorú sa oplatí vidieť. Hoci nepatrí medzi najstaršie, vybudovaná bola až v roku 1971. Bývalá budova väznice Kilmainham Gaol je obrovským lákadlom. Hlavne vďaka interiéru, ktorý skôr pripomína divadelnú scénu než miesto, kde sú ľudia za trest. Dnes je tu namiesto väzňov múzeum, pre niekoho „chvalabohu“, pre iného „nuda“, ale exponáty vás možno presvedčia o tom, že to nuda nie je.

DUBLIN A MIESTA, KDE SA ZABAVÍTE

Írsko a Dublin, i keď ten trochu menej, sú vo svete známe nielen pre svoju whiskey, ale aj Guinness. Guinness pochádza z rodu stout a je to čierne kávové pivo, ktoré sa ako jediné nemusí podávať chladené. Svoju základňu má v hlavnom meste Írska. Navštívte jeho továreň Guinness Storehouse, pozrite si celý výrobný proces, spoznajte históriu a na konci si načapujte sami pint piva. Príjemná bodka na záver prehliadky, čo poviete? Keď ste sa už vydali cestou alkoholu, navštívte aj Múzeum írskej whiskey. Tu vás čaká niečo podobné ako v Guinnesse , a predsa úplne iné. História o začiatkoch výroby, prednáška o rôznych chutiach, o tom, ako sa whiskey vyrába dnes a na konci, kto by to bol čakal, vás poteší drobná ochutnávka. Keby ste mali chuť na menší výlet, navštívte časť Dublinu s názvom Portmarnock. Je tam pláž, veľa zelene, mohutné skalné útesy a tak spoznáte aj mimomestskú tvár Írska. Dostanete sa sem za menej ako pol hodiny autom alebo za hodinu autobusom.

Veľkou udalosťou v Dubline je Deň sv. Patrika. Vtedy je celé Írsko, a hlavne centrum hlavného mesta, zelené – ľudia, pivo, ulice a aj tí, čo majú čierne svedomie, ho v tento deň vymenia za zelené. Deň sv. Patrika sa oslavuje každý rok 13. marca, takže, keď sa sem chystáte práve vtedy, je lepšie zarezervovať si hotel či apartmán vopred. Ako hlavná štvrť zábavy a nočného života sa považuje Temple Bar. Štvrť, v ktorej sú desiatky podnikov, pubov, galérií a kaviarní, ktoré vás lákajú, aby ste ich navštívili. Pripravte sa však na to, že lacné to nebude. Prečo? Lebo Temple Bar je miesto, kde sa vo veľkej miere zoskupujú turisti v rôznych formáciách – rozlúčka so slobodou, pánska/dámska jazda, sme na dovolenke a pravé írske pivo musíme ochutnať nech to stojí, čo to stojí. A to sa prejaví aj na cenách. No určite je to štvrť hodná návštevy a hlavne je neodmysliteľnou súčasťou dublinského spiritu. Dá sa tu nájsť aj nejaké rozumné ubytovanie v prípade, že by vás nejaký pub vtiahol dovnútra, požul a potom vypľul? Rozhodne, veľmi príjemný a obľúbený je hostel Barnacles Dublin alebo luxusnejší penzión The Merchant House.

VYBERTE SA ZA RELAXOM A JEDLOM

Nemusíte zažiť ani Deň sv. Patrika, aby ste potrebovali ticho, teplo, tekutiny, tíšenie bolesti a transport. Na to stačí aj jedna írska noc. Namiesto týchto 5T si urobte výlet do miestnych parkov, tie sú balzamom na dušu a aj boľavú hlavu. Phoenix Park je najväčší uzatvorený park nielen v Dubline, Írsku a Ostrovoch, ale rovno v celej Európe , lebo veď načo trocháriť. Pre tých najmenších tu je aj ZOO a detské ihriská. Tí starší si môžu pozrieť napríklad malý hrad Ashton alebo si zobrať deku a piknikovať. Ďalším miestom, kde môžete vypnúť a nájsť veľa krásy, hlavne v lete, je Národná botanická záhrada. Môžete sa poprechádzať po jej vonkajších záhradách, ale aj navštíviť veľké skleníky. A kde sa dobre najete, keď vám po prechádzke vyhladne? Írske jedlo nepatrí medzi tie najvychytenejšie špeciality, no keby ste chceli skúsiť niečo miestne, najedzte sa v The Lotts alebo Queen of Tarts. A ako je to s dobrým írskym pivom? Poohliadnite sa radšej po menších pivovaroch , z ktorých má každý inú a jedinečnú chuť. Takéto pivá vám určite načapujú v Porterhouse. Kde je okrem dobrého piva asi aj najdlhší bar, aký Dublin má.

Hoci si veľa ľudí myslí, že Íri nerobia nič iné, ako tancujú tradičné tance, spievajú clivé pesničky a pijú hektolitre piva a whisky, Dublin vás dokáže z tohto omylu veľmi rýchlo vyviesť. Už len tým, že budete mať problém nájsť podnik, kde vám nalejú alkohol pred obedom. Pre niekoho našťastie, pre iného bohužiaľ to nie je všetko iba o whisky a pive. Je to aj o architektúre, histórii a spoznávaní írskych tradícií a zvykov. A jedna pikoška na záver – vedeli ste o tom, že Íri majú aj svoj vlastný jazyk? Írčina vychádza z keltského jazyka, takže znie viac seversky ako anglicky. Spoznajte aj ďalšie dublinské „tajomstvá“, o ktorých ste doteraz nevedeli. Možno sa vám podarí nájsť aj kotol plný zlata na konci dúhy. Ktovie?

Hotely Dublin

Zaujímať by vás mohli aj nasledujúce hotely...

Mestské časti - Dublin

Zaujímavé miesta - Dublin

Najobľúbenejšie destinácie

Ďalšie často vyhľadávané destinácie