Nájdené pobyty: 0
Prehľadané rezervačné stránky: 0
Porovnávajú sa ceny za noc z viacerých stránok...
Nájdené pobyty: 0
Prehľadané rezervačné stránky: 0

Hotely, Graz (Štajersko, Rakúsko)

Načítava sa

Hotely, Graz

Nájdite úžasné lacné hotely v destinácii Graz, Rakúsko. Vyhľadávajte a porovnávajte ceny ponúk ubytovania v počte a nájdite veľmi nízke ceny na lokalite trivago.

  • Graz - hotely vždy za najlepšiu cenu
  • Graz ponúka tiež lacné penzióny a hostely
  • Rezervujte za skvelú cenu!

Graz: Mesto, kde hodiny ukazujú naopak

Byť druhým najväčším v Rakúsku je výhra. Viedeň si ide svoju vlastnú ligu, pri ktorej ostatné mestá vyzerajú ako skutoční drobčekovia. Graz so svojimi viac než 270-tisíc obyvateľmi je až o neuveriteľného 1,5 milióna obyvateľov menší ako hlavné mesto. Pravdou však je, že v niečom Viedeň predsa len predbehol. Historické centrum Grazu bolo v Zozname historického dedičstva UNESCO zapísané o rok skôr, ako sa to podarilo centru Viedne. To je minimálne na klobúčik, ale radšej sa sem vyberte na návštevu. Budete mať z toho lepší zážitok. Čo tu na vás okrem historického centra čaká? V roku 2003 bol Štajerský Hradec, ako znie celé jeho meno, Európskym hlavným mestom kultúry a pribudli tu zaujímavé moderné stavby. Zdá sa vám tento názov smiešny? Vedzte, že Česi hovoria Grazu Štýrský Hradec a to sa viac hodí ako meno pre škorpióna než pre mesto. Každopádne, v tomto článku sa dočítate o tom, čo sa vám oplatí navštíviť, kde si môžete dať dobré jedlo, ako sa zabaviť alebo aj kde nájsť lacné ubytovanie.

NECHÁTE SA ZBALIŤ HISTORICKÝM CENTROM?

Množstvo dovolenkárov, ktorí chodia do Chorvátska autom, berú Graz iba ako navigačný bod, čo je veľká škoda. Toto m** esto, ktoré zdatne odolávalo tureckým aj Napoleonovým útokom, sa oplatí poctiť návštevou hoci aj na pár hodín. A tie vám zaujímavým spôsobom vie spočítať symbol Grazu – Uhrturm 28-metrová hodinová veža, ktorá sa týči na známom kopci Schlossberg. A čo je na nej také zaujímavé? Okrem toho, že pochádza z 13. storočia, tak na hodinách má ručičky opačne – veľká ručička ukazuje hodiny a malá ručička minúty. Na kopec sa dostanete po kamenných schodoch alebo výťahom. Keď vám však fungujú nohy, vyberte si schody. Už samotný výstup stojí za to. Na vrchole dostanete slušný panoramatický výhľad a môžete si vyhliadnuť miesta, ktoré chcete navštíviť. Najlepšie urobíte, keď svoje kroky nasmerujte na Hauptplatz. V strede tohto námestia stojí veľmi príjemná fontána so sochou arcivojvodu Johanna. Hlavnou dominantou je však romantická budova radnice s bohatou výzdobou a vežičkami v klasicistickom štýle.** Hľadáte ubytovanie v centre? Nájdete tu luxusné hotely ako Augartenhotel art&design, ale aj lacné a útulné miesta ako hostel Babengerg. Na svoje si tu prídete, či máte radi komfort, alebo vám stačí príjemná a čistá izba.

Tým sa to všetko nekončí. V blízkosti Hauptplatz je aj Landhaus, renesančný trojpodlažný dom s arkádami a ozdobnou studňou na nádvorí. Vyzerá to skôr ako obraz surrealistického maliara než skutočná budova. Opisovať všetky poloblúky a stĺpy Landhausu je zbytočné. Musíte ho vidieť na vlastné oči. Hneď vedľa je Zeughaus a toto je niečo naozaj veľké. Najväčšia zbrojnica na svete s viac ako 32-tisíc artefaktmi – brnenia, štíty, helmy, meče, z ktorých ide rešpekt aj po viac ako 400 rokoch. Graz má tu výhodu, že v historickom centre nájdete všetko zaujímavé pokope. Aby ste po dôkaz nemuseli chodiť ďaleko, oproti zbrojnici je zaujímavá budova Gemaltes Haus. Fresky na fasáde domu už nikde inde v Rakúsku nenájdete. Autorom je Johann Mayer a dom zdobia už viac ako 270 rokov. Na námestí Glockenspielplatz môžete počuť hrať zvonkohru a vidieť orloj s tancujúcimi postavami trikrát denne – o 11., 15. a 17. hodine. A aby ste videli aj výnimku potvrdzujúcu pravidlo, že nie všetko pekné je v centre, musíte navštíviť barokový zámok Eggenberg, v ktorom sa miešajú rokokové a renesančné prvky. Je obklopený rozľahlými záhradami, kde si môžete odpočinúť a načerpať sily predtým, ako sa vrátite na hotel alebo budete pokračovať v poznávaní.

SPOZNAJTE MODERNÚ TVÁR MESTA

S titulom Európske hlavné mesto kultúry je nielen spojená organizácia stoviek koncertov, divadelných, tanečných či literárnych predstavení, ale aj výstavba nových budov a rekonštrukcia starých. Každé mesto chce urobiť na svojich návštevníkov čo najlepší dojem. Graz najvýraznejšie zmenili dve stavby – Murinsel a Kunsthaus. Murinsel sa asi skôr dá nazvať konštrukciou ako stavbou. Prečo? Pretože ide o umelý ostrov uprostred rieky Mur, ktorý vyzerá ako otvorená mušľa a s brehom ho spájajú dve lávky. Také, na ktorých deti s radosťou skáču, pretože sa začnú húpať. Najkrajší je po zotmení, keď je osvetlený a tak trochu pripomína Allianz Arenu v Mníchove. Vo vnútri nájdete kaviareň a amfiteáter. Druhou, väčšou a výraznejšou budovou je Kunsthaus. Čierna, lesklá, oblá stavba s výrastkami na streche je taká výrazná, že miestni o nej dokonca hlasovali v referende a roztomilo ju prezývajú Friendly Alien, teda Priateľský votrelec. Nakoniec pre Kunsthaus našli kompromisné miesto pri rieke Mur. Dokážete si však predstaviť, ako by sa do historického centra hodil. Každopádne anglickí architekti odviedli skvelú prácu a z tohto kultúrneho centra sa stalo veľké lákadlo.

Ďalším moderným miestom, kde si môžete urobiť skvelé fotografie abstraktných tvarov, je Joanneumsviertel. Vyzerá ako presklené krátery v zemi, do ktorých zídete po schodoch. Je zaujímavé, ako sa takáto moderná budova hodí do historického centra. Síce zvláštnym spôsobom, ale hodí. Dokázali by ste si tu predstaviť ultramoderný penzión či hotel, ktorý by vyzeral ako v podmorskom svete. V skutočnosti tu je centrum vzdelávania, umenia a zároveň aj múzeum. Keby ste mali chuť na niečo menej kultúrne, moderné a zároveň historické, navštívte nákupné centrum Kastner & Öhler. Svetové značky v historickej budove z roku 1914 sú veľmi pekná kombinácia. Možno si viac ako samotné nakupovanie užijete prechádzku po tejto budove, ktorá vyzerá ako historické divadlo. Graz dokazuje, že aj moderné s historickým vedia byť dobrí kamaráti.

KDE V GRAZI NÁJDETE DOBRÉ JEDLO A KULTÚRU

Záleží od toho, čo hľadáte, či máte chuť na tradičnú rustikálnu kuchyňu, alebo sa chcete najesť v luxusnejšom prostredí. Vo veľmi príjemnom prostredí vás obslúžia v reštaurácii Der Steirer. Dostanete tradičné jedlá z tejto oblasti, veľké porcie, pomerne lacné pokrmy a skvelú chuť. Máte chuť na nefalšovaný luxus a gastroumenie v najčistejšej podobe? Navštívte reštauráciu Magnolia, ktorú nájdete v hoteli Augarten art&design. Najvychytenejšia reštaurácia, ktorú v Grazi nájdete a zrejme by nikto nepochyboval, ani keby ste týmto prívlastkom označili aj ubytovanie, ktoré vám ponúka tento hotel. Wellness, luxusné izby, špičkový servis, keď sa radi rozmaznávate a lacná turistická ubytovňa nie je to miesto, kde by ste chceli ostať, zamierte sem. A ako je na tom Graz, čo sa týka kultúry? Jasné, už tu nenájdete toľko podujatí ako v roku 2003, no nasucho neostanete ani teraz. Medzi najvychytenejšie podujatia, ktoré sa organizujú každý rok, patrí Styriarte – klasická hudba v modernom prevedení. Okrem toho vás čaká v júli a auguste Jazz Sommer. A keby ste sa tu ocitli v inom termíne? Zájdite do Kunsthaus či Národnej opery a tam si niečo zaiste vyberiete.

V Rakúsku neexistuje veľa lepších miest, ako je Graz, ktoré by ste mali navštíviť. Viete o tom, že sa tu narodil Arnold Schwarzenegger a má tu múzeum? Viete o tom, že ju tu 6 univerzít, viac ako 50-tisíc študentov a stovky zábavných klubov? Viete o tom, že tento región je považovaný za centrum kulinárstva v Rakúsku? Ešte je toho veľa, čo vám toto mesto o sebe neprezradilo. Preto bude najlepšie, keď ho navštívite osobne a dovolíte mu rozpovedať svoj príbeh, nech vám pošepká všetky svoje tajomstvá.

Hotely Graz

Zaujímať by vás mohli aj nasledujúce hotely...

Zaujímavé miesta - Graz

Najobľúbenejšie destinácie

Ďalšie často vyhľadávané destinácie