Hotely, Banská Štiavnica (Banskobystrický kraj, Slovensko)

 1. 131 € za noc
  Očakávaná cena za:6/2024
 2. 112 € za noc
  Očakávaná cena za:6/2024
  Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
  Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 3. Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 4. Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 5. Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 6. Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
  Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 7. Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť

Hotely, Banská Štiavnica

Nájdite úžasné lacné hotely v destinácii Banská Štiavnica, Slovensko. Vyhľadávajte a porovnávajte ceny ponúk ubytovania v počte a nájdite veľmi nízke ceny na lokalite trivago.

 • Banská Štiavnica - hotely vždy za najlepšiu cenu
 • Banská Štiavnica ponúka tiež lacné penzióny a hostely
 • Rezervujte za skvelú cenu!

Patrí k najlepšie hodnoteným Hotels v meste Banská Štiavnica

 • Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 • Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 • Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 • Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 • Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť
 • Vyberte dátumy a zobrazte ceny a dostupnosť

Banská Štiavnica: Strieborné mesto, ktoré má cenu zlata

Banská Štiavnica je 10-tisícové mesto na strednom Slovensku, ktoré malo v minulosti obrovský význam. Veď zlato a striebro robia zázraky. Boli časy, keď bolo po Bratislave druhým najvýznamnejším slovenským mestom. Banská história siaha až do 2. - 3. storočia pred Kristom a presne vtedy tu ťažili zlato Kelti. Prvá písomná zbierka o samotnej Štiavnici je z roku 1156 a mesto stále pokračuje vo svojej tradícii, pretože sa o ňom hovorí ako o „zemi baníkov“. V centre mesta nájdete aj poriadny kus peknej architektúry. Lebo tam, kde sa ťažia vzácne kovy, tam sa stavajú aj pekné budovy. Teda dnes to už nie je takou samozrejmosťou, no v minulosti to platilo. Štiavnica je obklopená aj veľmi peknou prírodou, takže ak budete chcieť utiecť z civilizácie, nájsť si horský hotel, máte skvelú príležitosť. Chcete vedieť, ktoré miesta musíte navštíviť, kam z mesta a kde hľadať lacné ubytovanie? Informácie cennejšie ako banskoštiavnická strieborná ruda nájdete tu.

ČO NÁJDETE V HISTORICKOM CENTRE

Pri desaťtisícovom meste je centrum prakticky všetko, no to najcentrovatejšie centrum nájdete na Trojičnom námestí. Banská Štiavnica je od roku 1993 zaradená na zozname svetového dedičstva UNESCO. A keď prídete na toto námestie, iba uznanlivo kývnete hlavou a poviete: „Zaslúžene.“ Jeho dominantou je barokový mórový stĺp venovaný sv. Trojici. Ďalšou neprehliadnuteľnou stavbou je Kostol sv. Kataríny postavený v neogotickom slohu. Miestni ho prezývajú aj Slovenský kostol a to z veľmi jednoduchého dôvodu – v roku 1658 sa v ňom začalo kázať po slovensky a v tej dobe to bola naozaj veľká vec. Nechýba tu ani radnica a okrem toho sú po stranách námestia pekné meštianske domy. Jednoducho, keby ste v pozadí počuli krompáče cinkajúce o skalu, máte pocit, že ste sa práve teleportovali do 18. storočia. Len kúsok odtiaľ nájdete Starý zámok. Tento zámok bol však pôvodne kostolom. Čo stojí za jeho prerodom? Hlavne potreba brániť sa pred tureckými nájazdmi v 16. storočí. A iba kúsok odtiaľ nájdete šarmantný Belházyovský dom, ktorý slúžil Vysokej banskej škole, ktorá bola prvá svojho druhu na svete. Hľadáte ubytovanie v tejto časti mesta? Ak hľadáte niečo lacné a zároveň príjemné, prenajmite si apartmán U lenivého kocúra. Ak si radi doprajete niečo viac, penzión Cosmopolitan II je pre vás ako stvorený.

ČO NESMIETE V BANSKEJ ŠTIAVNICI VYNECHAŤ

Dôkazom toho, že to „Banská“ pred Štiavnicou nie je náhodou, je aj Hlavný banský úrad. Jeho budova je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a v minulosti sa v nej učili študenti Vysokej banskej školy, ktorá bola v roku 1919 presťahovaná do Šopronu. Ak vás zaujíma, ako vyzeralo vybavenie prvých baníkov, čo si obliekali a čo všetko používali, aby paničky mohli nosiť zlaté či strieborné šperky, určite navštívte banské múzeum Kammerhof. Ak by ste chceli vedieť, ako vyzerali profesori na Vysokej banskej škole, dostanete odpoveď – uvidíte tu kresby ich podobizní. Ďalšou jedinečnou pamiatkou je Klopačka. Keď klopačka hlasno zaklopala, lebo to väčšinu času robila, baníci vedeli, že je čas fárať. V jej prízemí bola aj zamrežovaná „ubytovňa“ pre baníkov, ktorých odsúdil banský súd. Čo by to bolo za návštevu banského mesta bez návštevy štôlne. Aj Banská Štiavnica jednu takú prístupnú verejnosti má, dokonca si v nej môžete vydolovať kúsok vlastnej rudy. Či bude zlatá, alebo strieborná záleží od vášho šťastia. Štôlňa Glanzenberg pôvodne plnila odvodňovaciu funkciu, no postupom času sa vypracovala vyššie – fáralo sa ňou. Vy tu dostanete helmu, baterku a banícky plášť a môžete ísť spoznávať tento 450-metrový „tunel“.

SPOZNAJTE KRÁSY OKOLIA

Mnoho ľudí o nej hovorí ako o najkrajšej kalvárii na Slovensku. Otázka vkusu, no malebný kopček s kostolom, kde kalvária končí, by bol dokonalou inšpiráciou aj pre Martina Benku. 19 kaplniek, 3 barokové kostoly a 1 súsošie Panny Márie sa dostali na smutný zoznam – 100 najohrozenejších pamiatok sveta. Banská Štiavnica si kraľuje v Štiavnických vrchoch. Tie síce nie sú najväčšie ani najnavštevovanejšie, no o to väčšie prekvapenie tu na vás čaká. Zaujímavosťou týchto vrchov sú tajchy, umelo vybudované jazerá, ktoré slúžili na získavanie energie pre ťažbu. Nájdete ich tu 25 a v lete sa v nich môžete aj okúpať bez toho, aby ste sa obávali, že vás zapriahnu do baníckej činnosti. Okrem tajchov sú Štiavnické vrchy ako stvorené na ľahšiu turistiku a horský bicykel. Turistické aj cyklistické chodníčky ponúkajú množstvo zaujímavých trás aj pre rodiny s deťmi. Sitno so svojou výškou 1009 m n. m. je to najvyššie, čo v Štiavnických vrchoch môžete zdolať. Dokopy tu nájdete viac ako 300 kilometrov turistických chodníčkov. A keby vás turistika zmohla, tak tu nájdete aj skvelý hotel Salamandra, ktorý je ako stvorený pre pobyt s deťmi – wellness, pre deti animačné služby, detský servis či jašterí maskot, ktorého sa deti nebudú báť. Ak chcete ostať v centre Banskej Štiavnice a byť v kontakte s prírodou, určite nevynechajte možnosť navštíviť botanickú záhradu, v ktorej nájdete aj také skvosty ako sekvoje či vzácny japonský céder.

UŽITE SI KULTÚRU, ALEBO CHOĎTE NA VÝLET

Banská Štiavnica je bohatá nielen na náleziská vzácnych rúd, ale aj na kultúrne udalosti. Medzi tie najväčšie a zároveň najobľúbenejšie patrí letný jazzový festival Zvuk for Štiavnica, ktorý vás okrem kvalitnej hudby poteší zaujímavými priestormi, v ktorých sa koná – industriálne, sakrálne, ale aj klubové priestory sú svedkami skvelých jazzových predstavení. V septembri je mesto nabité akciami a plné ľudí, preto je lepšie, keď si zarezervujete hostel či penzión vopred. A čo vytiahne ľudí do ulíc? Sú to Salamandrové dni, ktoré sú oslavami mesta, baníkov, histórie a zároveň tradícií. Program je plný hudby, trhy sú plné tradičných výrobkov a ulice sú plné šermiarov, sokoliarov či animačných programov pre deti. Približne 10 kilometrov od Banskej Štiavnice nájdete zaujímavý prírodný úkaz. Volá sa Krupinské bralce a prezývajú ho Štangarígeľ. Sú to kamenné piliere, na ktorých boli objavené keltské znaky. Celé toto miesto má atmosféru aj vďaka tomu, že tieto piliere sú zarastené machom.

V Banskej Štiavnici cítite na každom kroku históriu, ktorá bola ovplyvňovaná rôznymi vplyvmi. Či už to boli osadníci z Tirolska a Saska, tradícia ťažby zlata a striebra, alebo aj zemetrasenie v roku 1443, ktoré mesto výrazne poškodilo a to nehovoriac o tureckých vpádoch. Banská Štiavnica sa nachádza v kopcoch takže sa pripravte na to, že vaše lýtka dostanú zabrať, ale aj toto je to, čo robí Štiavnicu výnimočným mestom. A keď k tomu prirátate Štiavnické vrchy, ktoré toto banícke mesto objímajú, pochopíte že toto Strieborné mesto má cenu zlata. A možno aj vyššiu.